Rize Gezi Rehberi – Rize’de Gezip Görülecek Yerler

Rize‘de gezilecek yer denince hepsini bir kaleme sığdırmak oldukça güç olsa gerek. Çünkü Türkiye’nin Minik şehirlerinden birisi olsa da eşsiz güzelliğiyle gidip görmeye heves ettirecek bir yer. Oksijen bolluğuyla ve yemyeşil ovasıyla insanın ” Bahçeli mini bir evde yaşamalıyım ” diye hayal ettiği yer tamda bu şehir. Görsel güzelliğinden yanı sıra insanlarının gönüllerine de yansımış.

Rize Günübirlik Turlar – Rize’de Görülmesi Gereken Yerlerin Listesi

Zil Kalesi

Bu Sisli kalenin mazisi çok derindir. Yapılış tarihi belli değildir. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulmuştur ve yaklaşık 100 metredir.

Ayder Yaylası

Bu fotoğrafın altına ne yazılır ki başka. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde olan ayder yaylası 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rakımı 1350 metre olan ayder yaylası dağlarında karlar pek erimemekle beraber yazında serin eser. Ayrıca kaplıcaları ile de meşhur olup her sezon festivelleride vardır.

Rize Kalesi

Şehir Merkezinde olan Rize Kalesi ziyaretçilerine çay ve kahvaltı keyfi sunuyor. Eteklerinde deniz olan bu kale muazzam bir manzaraya sahip. Rize’ye gelip de kaleye çıkmayan çok şey kaçırmış demem tam da yerinde bir kelime olur.

Ovit Yaylası

Rize İkizdere ‘ye Bağlı olan Ovit, yaz kış Dondurucu suyu olan bu yayla, Tarkan’ında köyüdür. Ekşioğulları’nın her sene düzenlemiş olduğu şölenlerde birbirinden ünlü isimlerin konser verdiği Ovit şenlikleri Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi topluyor.

Anzer Yaylası

Yine ikizdere’ye ait diğer adı Ballıköy olan Anzer’in meşhur ve şifa kaynağı olan Anzer balını duymayanınız yoktur sanırım. Bu yaylalar da halk tarafından gidilip gezilen yerlerdendir fakat Ayder kadar ismini duyuramamıştır. Anzer, geleceğin önemli turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.

Rize Müzesi

Rize Müzesinin 70’den fazla arkeolojik eseri, 600’e yakın sikkesi, 1000’i aşkın etnograf eseri bulunmakta. Zengin bir koleksiyona sahip olan Rize Müzesinde el yazmaları görmek de mümkün.

Ziraat Botanik Çay Bahçesi

Rize çayı içmek ve lezzet alabileceğiniz en iyi mekanlardan birisidir diyebilirim. Şehir merkezindedir. Çayı tek içmek yerine demlik söyleyeceğinize emin olabilirsiniz. Gelip de burada çay içmeden dönmek büyük talihsizlik olur.

Dağmaran

Gece Mıhlaması ve çay keyfini eşsiz ve doyumsuz manzaraya sahip olan Rize Dağmaran’da yiyebilir içebilirsiniz. Şehir merkezine 5-10 dakika olan Dağmaran, Rizeyi ayaklarınızın altına seriyor. Şehir merkezinde manzara bakımından en iyi yerdir.

Rize Kuyumcular Sokağı

Rize merkezde bulunan kuyumcular sokağı, sıralı bir şekilde kuyumcularla dolu. Yeni şemsiye tasarımı ile çok ilgi ve dikkat çekti.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin ilçesinde 1884 m rakımda bulunur. Yayla daha çok gurbetçiler tarafından yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Konaklama imkânı bulunan yaylanın geleneksel yayla evleri de ilgi çekicidir. Elevit Yaylası, horonları ile ünlü olması nedeniyle Ağustos aylarında yapılan şenlikleri ile de dikkat çeker. Başta Yaban Keçisi olmak üzere Karadeniz’e özgü diğer yabani hayvanlar da bulunur.

Fırtına Deresi

Seyir etmesi ve akan suyun sesini dinlemesi kadar keyif veren bir şey daha bulamazsınız. Çevrede yemek yiyecek ve içecek yerler bulunmaktadır. Bir çok dizi ve sinema filmlerine de konu olan fırtına deresinde rafting yapmanız mümkün.

Sal Yaylası & Pokut Yaylası

Pokut yaylasından sırt takip edilirse Sal yaylasına varılır. Her iki yayla 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde birbirine yakındır. Kaymaklı kete, Kaymaklı Muhlama, Mısır Ekmeği gibi bir çok yöresel yiyeceklerden yemeden geri dönmeyin.

Arapdüzü Mesire Alanı

Güzelliği ile ilgi odağı oldu yaz kış demeden yerel turizme büyük ölçekte katkı sağlamakta.

Ağaran Şelalesi

Turizm açısından en çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Ağaran şelalesi yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamakta. Bir kaç yıl önce aşırı yağıştan ötürü toprak kayması gerçekleşse de şuan durumu gayet iyi.

Kıble Dağı Camii

Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın köyünde yaptırdığı kıble dağı camisi yapısı ve manzarası sebebi ile listemizde yer buluyor. Genelde Cuma Günleri azda olsa cemaat bulan camii yakın çevreden gelenlerin ilgi odağı.

Son olarak da Rize için gezip görülecek yerleri sıralamak inanın oldukça güç. Çünkü o kadar güzel yerler var ki bunları isimlendiremiyoruz. Yöresel yemekleri, oyun havaları, Konuşma şiveleri gibi sayamayacağım güzellikler.

Eğer Karadeniz turu düşünüyorsanız güzergahınıza muhakkak Rize’yi ve Trabzon‘u Eklemeyi unutmayın.Rize gezilecek yerler, Rize şehrinin tanımı, Rize gezi planı, Rize günübirlik gezi, rize otelleri, rize ayder yaylası, rize turları, rizede nerede konaklanır?, Rizede ne yenir?, Rize hava durumu, Rize Kaplıcaları, Rize Yaylaları, Rize otopark, Rize camii, Rafting, Yöresel yemekleri, Rize Horonu, Rize şivesi. Rize manzara, Rize Gezi Rehberi.

You May Also Like

About the Author: admin

COPYRİGHT © 2022 UCAKBİLETİUYGUNAL » EKONOMİK RİZE UÇAK BİLETLERİ ARAMA. ALL RİGHTS RESERVED.

Google Ping Site Haritası Rizetours.com